Kiszone cytryny

kiszona_cytryna4_320
Print Friendly

Kiszone cytryny to aromatyczny dodatek wzbogacający smak niektórych marokańskich tagine’ów i sałatek, bardzo łatwy do zrobienia samemu, pod warunkiem, że ma się sporo cierpliwości: na efekty pracy trzeba poczekać miesiąc, bo tyle kiszą się cytryny. Polecam wykorzystanie ich w taginie z kurczaka i kiszonych cytryn, klasycznym daniu kuchni marokańskiej.

  • 5 cytryn w całości
  • Sok z 6 cytryn
  • Sól gruboziarnista
  • Wyparzony słoik o pojemności 1 litra

Wyparz 5 cytryn i wyciśnij sok z 6.

Wyparzone cytryny przetnij wzdłuż na 4 części, ale nie do końca, tylko tak żeby jeszcze trzymały się kupy.

Weź jedną cytrynę, rozłóż jak kielich kwiatu i wsyp w nią łyżkę soli. Ułóż na dnie słoika i zasyp kolejną łyżką soli. Sięgnij po kolejną cytrynę i powtórz procedurę wsypywania soli, wkładania do słoika i zasypywania solą, do wyczerpania cytryn. 

Teraz zalej cytryny wcześniej wyciśniętym sokiem z 6 cytryn i na wierzchu ułóż na krzyż dwa patyczki, żeby cytryny nie wypływały ponad powierzchnię soku. Słoik zakręć i przez pierwszy tydzień lekko wstrząsaj, żeby rozpuścić sól. Słoik powinien stać w ciemnym miejscu. Po miesiącu cytryny będą gotowe. Pamiętaj, żeby do przygotowania dania wykorzystać same skórki, w nich jest cały aromat, miąższ jest głownie słony.

2 Komentarze


  • Muszę tego spróbować. Uwielbiam przetwory.

    18/03/2012
  • Spróbuj, tylko najpierw zaplanuj, do czego ich użyć. Do dań wykorzystuje się ich bardzo niewiele (zwykle połowę cytryny) bo są bardzo aromatyczne. Albo zrób mniej. Cytryny, jak wszystkie kiszonki, bardzo dobrze się przechowują, pan w marokańskim sklepie twierdził wręcz, że im dłużej je trzymasz tym są lepsze.

    19/03/2012

Skomentuj


Nazwa*

Email (p)*

Website

Twój komentarz*

Skomentuj

© Copyright Pobitegary - Designed by Pexeto