Mus limonkowy z truskawkami

lime_mousse320
Print Friendly

Ten delikatny mus limonkowy jest jak deserowa wersja caipirinhii. W pierwszej chwili wyczuwa się w nim słodycz bitej śmietany, a gdy pod językiem zaczynają pękać bąbelki powietrza, podniebienie zaczyna zalewać orzeźwiający smak limonki. Deser świetnie komponuje się nie tylko z truskawkami, ale także innymi owocami jagodowymi, jak poziomki czy maliny. Przepis wymaga użycia termometru cukierniczego, ale moim zdaniem można się bez niego obyć, stosując metodę na oko i zegarek.

Przepis pochodzi z książki Michela Roux “Desserts”.

Na 8 niewielkich porcji lub 4 większe:

  • 1 płatek żelatyny w listkach lub 1 łyżeczka żelatyny w proszku
  • 100 ml soku wyciśniętego z limonek
  • 45 g cukru drobnoziarnistego
  • 1 porcja włoskiej masy bezowej (przepis poniżej)
  • 170 ml śmietanki kremówki
  • 250 g truskawek

Na włoską masę bezową:

  • 40 ml wody
  • 180 g cukru drobnoziarnistego
  • 3 białka jajek

Najpierw zrób włoską masę bezową: Do garnuszka o grubym dnie wlej wodę i wsyp cukier. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu cały czas mieszając syrop trzepaczką rózgową i zdejmując kryształki cukru formujące się na bokach garnka za pomocą pędzla zamoczonego w zimnej wodzie. Zwiększ ogień i włóż do garnka termometr cukierniczy. Kiedy temperatura osiągnie 110 stopni, w osobnej misce zacznij ubijać białka. Zdejmij syrop z ognia gdy jego temperatura osiądnie 121 stopni (po około 2 minutach od momentu wrzenia). Do ubitych na sztywno białek cienką strużką wlewaj gorący syrop cały czas miksując. Miksuj dalej przez około 15 minut aż masa ostudzi się do temperatury około 30 stopni.

Teraz możesz przystąpić do przygotowania deseru zasadniczego. Jeśli masz żelatynę w listkach, namocz ją w płaskim naczyniu w zimnej wodzie przez około 5 minut. Jeśli masz żelatynę w proszku, poczekaj chwilę.

W małym garnuszku rozgrzej połowę soku z limonki z 15 g cukru i gotuj do rozpuszczenia cukru cały czas mieszając. Zdejmij z ognia.

Żelatynę w płatkach odciśnij z nadmiaru wody, dodaj do gorącego soku z limonki i wymieszaj do rozpuszczenia. Jeśli masz żelatynę w proszku, posyp nią gorący syrop limonkowy i bardzo energicznie wymieszaj do rozpuszczenia. Dodaj pozostały sok limonkowy.

Wlej syrop limonkowy do masy bezowej i wymieszaj bardzo delikatnie przy pomocy trzepaczki rózgowej. W oddzielnej misce ubij lekko śmietankę kremówkę, a potem wmieszaj ją bardzo delikatnie w masę limonkową przy pomocy dużej metalowej łyżki. Rozdziel pomiędzy 8 niewielkich naczyń szklanych (ten deser ładnie prezentowałby się w kieliszkach do martini) i włóż do lodówki.

Deser podawaj ozdobiony truskawkami. Można go przygotować dzień wcześniej i przechowywać w lodówce.

 

 

4 Komentarze


Skomentuj


Nazwa*

Email (p)*

Website

Twój komentarz*

Skomentuj

© Copyright Pobitegary - Designed by Pexeto