Austriackie knedle z truskawkami

knedle_300
Print Friendly

Ciasto z białego sera jest bardziej miękkie niż to tradycyjne, z ziemniaków, krócej się też je przygotowuje. Knedle podaję tradycyjnie, z bułką tartą, tyle że w austriackich proporcjach, to znaczy dużo bułki, a mało masła. Wyglądają wtedz wprawdzie jak przysypane piaskiem, ale za to bułka jest fantastycznie chrupiąca. Tradycyjnym nadzieniem do austriackich knedli są malutkie pomarańczowo-czerwone morele, chluba doliny Wachau. Ja zrobiłam z truskawkami, na pożegnanie sezonu.

Na 4 porcje

  • 500 g białego sera
  • 2 jajka
  • 1,5 szklanki mąki (można ciut więcej gdyby ciasto się strasznie lepiło)
  • 60 g roztopionego masła
  • 22-24 małe truskawki
  • Szczypta soli

Wszystkie składniki oprócz truskawek zmiksuj w mikserze aż ciasto zyska jednolitą kosystencję (można to zrobić ręcznie, najpierw mieląc ser, a potem dodając pozostałe składniki). Zawiń w folię i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc.

Z ciasta uformuj wałek i podziel go na 22-24 (24 to dla bardziej zaawansowanych, trudniej się wtedy toczy kuleczki) części. Z każdej uformuj placuszek, na środek wsyp 1/4 łyżeczki cukru i jedną truskawkę. Uformuj kuleczkę starannie zlepiając brzegi. I tak 22 razy. :)

Włóż knedle do gotującej wody, doprowadź ponownie do wrzenia i gotuj 8 minut. Podawaj z bułką tartą z masłem i cukrem.

Przepis pochodzi ze strony www.mniammniam.com i jest autorstwa Bajaderki.

Skomentuj


Nazwa*

Email (p)*

Website

Twój komentarz*

Skomentuj

© Copyright Pobitegary - Designed by Pexeto